Kvalifikovaný elektronický podpis (KEP), overenie podpisu bez potreby návštevy notára
Štandardný spôsob pri založení s.r.o., resp. zmene s.r.o. je taký, že pred podaním do živnostenského resp. obchodného registra je potrebné […]
Podmienky vzniku občianskeho združenia upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov.
Občianske združenie vzniká registráciou na Ministerstve vnútra SR, ktorá je podmienená doručením návrhu, stanov a zaplatením poplatku vo výške 66,- EUR. Ministerstvo vnútra po registrácií občianskeho združenia zašle potvrdenie o zápise, kde je uvedené IČO a potvrdené stanovy.
Návrh na registráciu Občianskeho združenia môžu podávať najmenej traja občania (prípravný výbor), z ktorých aspoň jeden musí byť starší ako 18 rokov.
Stanovy upravujú všetky zákonom vyžadované skutočnosti. Musia obsahovať:
(názov nemôže byť totožný s iným občianskym združením, ani inou právnickou osobou, sídlo sa na rozdiel od obchodných spoločností nepreukazuje žiadnym súhlasom)
(zákon nedefinuje, čo cieľom byť môže, naopak vymedzuje, čo cieľom byť nemôže, cieľom by mala byť činnosť, ktorou sa občianske združenie bude zaoberať)
(štandardnými orgánmi sú členská rada, ako najvyšší orgán občianskeho združenia a predseda občianskeho združenia, ako štatutárny orgán oprávnený konať v mene združenia)
Občianske združenie je právnickou osobou, teda môže konať vo vlastnom mene a nesie zodpovednosť za svoje konanie. Občianske združenie môže vykonávať aj podnikateľskú činnosť, ale nemôže to byť jeho hlavným cieľom. V takomto prípade je povinné vybaviť si – živnostenské oprávnenie a registrovať sa na daňovom úrade. Občianske združenie, ktoré je registrované v zozname prijímateľov, je oprávnené byť poberateľom príspevku 2 % z dane z príjmu od iných osôb v zmysle platných predpisov.